Zaman: 16 Eyl 2014, 22:25

Text Size

define nasıl bulunur?

Antik Mezarda Neler Bulunur ? Bulunan Defineler Samsun'da Bulunan Defineler Amisos Definesi 279 Adet Gümüş Sikke Definesi Bulundu

Bu Bölümün Amacı Muhtelif Konular Üzerinden Tartışarak Bilgimizi Derinleştirmektir
Forum kuralları
Sitemize Mesaj Yazmadan Önce Kuralları Oku, Kurallara Aykırı Davranmak Sizleri Siteden Uzaklaştırmaya, Mesajlarınızın Silinmesine Neden Olacağı Gibi , Sitemizden ve Bizlerin Bilgisinden Faydalanmak Kurallara Uymak Şarttır...
1- Mesaj Yazmadan Önce Forum Kurallarını Okumak İçin Buraya Tıkla
2- Resim Nasıl Çekilir ? Buraya Tıkla
3- Foruma Resim Nasıl Eklenir ? Buraya Tıkla

define nasıl bulunur?

Yeni mesajgönderen demiraydemir » 13 Eki 2011, 01:25

bulunmaz ...
beni mazur görün sadece gerçeklere dikkat çekmek istiyorum.
av ve tarih merakımdan dolayı dağ taş tepe dolaşmayı çok severim. benim için işlenmiş bir taş defineyi değil öncelikle o zamanın farklı ihtiyaçlarını ( yer , yol, sınır ) karşılama amacıyla yapılmıştır. çünkü o tarihlerde yaşayanlarda bizler gibi aklı mantığı ve sosyal yaşamı olan insanlardı. forumu hemen hemen tamamen okudum . eminim buradaki arkadaşların büyük bir kısmı hemen hemen tamamına yakını değersiz bir kaç sikkeden başka birşey bulamamıştır. define bulmak isterseniz en önemli kaynağınız nekrapolislerdir ve buraların tamamına yakını ya talan edilmiştir yada sit alanındadır. işte bu yüzden define bulunmaz .
bazı arkadaşlarımın defineyi nasıl aradığını sizinle paylaşmak istiyorum. onlar anlattığında içimden delicesine kahkaha atmak geliyor. bizi bir taş görüyor haç , balık , kuş simgeleri işlenmiş. yüzyılın definesi diye önce yaptıkları olay işlenen simgeyi kırmak ( başkasına yar olmasın mantığı) :))
sonra altını üstünü kayanın her tarafını kırıyorlar . ben inşaatçıyım bu işlerin ne kadar zor olduğunu bilirim. bulamadıklarında etrafı kazmaya başlıyorlar . ellerinde kocaman bir hiç neden mi ? çünkü efsane nikli site yöneticisinin yazdıklarını baştan tersini yapıyorda ondan .

efsane ne diyor peki ?
1.
su
şehir kalıntısı
tarım
olmayan yerde mezar olmaz .
2.
değerli define bulmak istiyorsan kaya mezarı bulmalısın .
kaya iyi bir ustalıkla işlenmiş olmalı .

yani parası olan kaya mezarı yapar . çok parası olanda en iyi sanatçıyı çalıştırır. sonuna kadar haklı.

peki define neden bulunmaz ? sorusu ne oldu diyeceksiniz . yinede bulunmaz zenginler büyük şehirlerde yaşarlar . antik kentler ise çok iyi korunmaktadır (askeriye) . küçük şehirlerde basit toprak çanaktan başka bişey zaten bulunmaz .

geçenlerde bulunduğum şehre hakim dağda dolaşırken 3 m boyunda 2 m eninde ve 8 m derinlikte bir kazıyı gördüm sadece acıdım . emin olun onu kazan kişi aynı gayret ile benim şantiyemde çalışmış olsa oradan bulmuş olduğu tahminim birkaç sikke değerinden daha fazla para kazanırdı.

dedektör konusuna gelince ; piyasada çok büyük rakamlara dedektör satılmakta. mesleğim gereği zemin konusunda oldukça bilgiliyim. söz konusu dedektörler 45 cm den sonra etkili olması imkansız . 24 ülke gezdim henüz öyle bir aletle karşılaşmadım lakin diğer forumlarda 3.5 m gören cihaz diye tanıttıklarını gördüğümde epey bir kahkaha atmaktayım. malesefki periye tılsıma inanan insanımız bu dedektör satıcılarınada inanmakta .

sürçü lisan ettiysem affola sadece düşüncelerimi paylaşmak istedim .
'İnsan, çocuklarının eve geri gelmelerine izin veren tek canlıdır.
Bill Cosby
Google: "Ben her şeyi bilirim." Facebook: "Ben herkesi tanırım." Internet: "Ben olmasaydım, ikiniz de hiçtiniz." Elektrik: "Uzatmayın züppeler, hepinizi bitiririm.."

demiraydemir
demiraydemir
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Re: define nasıl bulunur?

Yeni mesajgönderen tecnocell07 » 13 Eki 2011, 09:16

haklısın üstadım efsane ustada üstüne basa basa bunları belki bin sefer yazıyor ama bizim halkımız bazen doğruları söylediğin zaman kızıyor.
tecnocell07

Yeni mesajgönderen mucur » 13 Eki 2011, 09:29

demir aydemir kardeşim sana katılmamak mümkündeğil.
ancak bi noktada katılmıyorum.

zengin mezarı olması için illaki şehir olması gerektği konusuna.

her yerleşimde bu köy olsun kasaba olsun.

her türlü yerleşimde mutlaka zengin olan ticaret yapanlar vardı.

şimdi olduğu gibi her köyün bi kaçtane zengini olduğunu unutmayalım.

saygılar.
RIZKI VEREN CENAB'I ALLAHTIR.

mucur
mucur
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen kukiwon354 » 13 Eki 2011, 10:45

slm aleykum,

demir ay kardes cok guzel anlatmıs,katılmamak ımkansız.aslında mucur ustanın katılmadıgı noktada mucur usta haklı.gecenlerde koyun bırıne gıttım.bıraz fotograf cektım.gorsel amaclı paylasacam yakın zamanda.adamlar bırseyler bulmak ıcın talan ustune talan etmısler.insanın ıcı gıdıyo.bırde oyle bır calısmıslarkı aman allahım.demıray kardesın dedıgı gıbı kum ocagında calıssalar gercekten onlar ıcın daha faydalı olurdu.buyuklerın dedıgı gıbı ınsan oglu doyumsuzdur.1 dere yatagı altını olsa keske bı bu kadar daha altınım olsa dermıs. saygılarımlar.
kukiwon354
kukiwon354
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen demiraydemir » 13 Eki 2011, 13:20

mucur yazdı:ancak bi noktada katılmıyorum.

zengin mezarı olması için illaki şehir olması gerektği konusuna.

her yerleşimde bu köy olsun kasaba olsun.

her türlü yerleşimde mutlaka zengin olan ticaret yapanlar vardı.

şimdi olduğu gibi her köyün bi kaçtane zengini olduğunu unutmayalım.

saygılar.

bu konuda tabiki haklısın lakin beni düşündüren konu şu ;
anadoluda çok farklı uygarlıklar hüküm sürmüş . mesela benim bulunduğum bölgede açılmış mezarları incelediğimde yanyana bulunan mezarlarda bile mimarileri aynı olmasına karşın bir tarafta yakılmış bir ceset diğer tarafta bulunan ceset ise çok güzel mumyalanmış olabiliyor . anlatmaya çalıştığım bu kadar kültür karmaşasının olduğu bir coğrafyada işaretlerin nasıl bir değişkenlik göstereceği aşikar değil mi?
e define aranıyor şekillerden oymalardan ilham alınıyor . ne kadar mantıklı ?

efsane nin söylediği gibi gidin cebinizdeki parayı bir oyuğa gömün nasıl uyursunuz?

ayrıca mö 6. yüzyılda hüküm sürmüş olan friglerden kalma bir mezar 26 yüzyıl geçmiş aradan ve eski eserler incelendiğinde defineciliğin her uygarlıkta gizemli olduğunu varsaydığımızda emin olun o konulan hazineyi bulmak çok zor....

dünyaya bakış açım her zaman benden daha zeki insanların olduğu yönündedir. evrim teorisinede inanmıyorum bence antik insanlar en az bizim kadar zekilerdi sadece bilgi birikimleri bizim kadar değildi.
o kadar yıl boyunca bulunamayan bir defineyi bulan kişiyi sadece alkışlarım .
'İnsan, çocuklarının eve geri gelmelerine izin veren tek canlıdır.
Bill Cosby
Google: "Ben her şeyi bilirim." Facebook: "Ben herkesi tanırım." Internet: "Ben olmasaydım, ikiniz de hiçtiniz." Elektrik: "Uzatmayın züppeler, hepinizi bitiririm.."

demiraydemir
demiraydemir
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Dön ARAŞTIRALIM TARTIŞALIM

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Birol1965 ve 16 misafir

Arkeolojide Mezar Kazı Yöntemleri

Ana Menu

Zeminaltı Mezar Odası Nasıl Tespit Edilir

Kimler çevrimiçi

Toplam 17 kullanıcı çevrimiçi :: 1 kayıtlı, 0 gizli ve 16 misafir (son 20 dakika öncesinden itibaren aktif olan kullanıcılar temel alınır)
Bugüne kadar en çok 1511 kişi 24 Eyl 2013, 22:44 tarihinde çevrimiçi oldu

Bu forumu gezen kullanıcılar: Birol1965 ve 16 misafir

Login Form