Zaman: 01 Eyl 2014, 10:26

Text Size

K.MARAŞTA BULUNAN KAYA MEZARI

Antik Mezarda Neler Bulunur ? Bulunan Defineler Samsun'da Bulunan Defineler Amisos Definesi 279 Adet Gümüş Sikke Definesi Bulundu

Define ve Arkolojiden Flaş Haberlerin Paylaşıldığı Bölüm
Forum kuralları
Sitemize Mesaj Yazmadan Önce Kuralları Oku, Kurallara Aykırı Davranmak Sizleri Siteden Uzaklaştırmaya, Mesajlarınızın Silinmesine Neden Olacağı Gibi , Sitemizden ve Bizlerin Bilgisinden Faydalanmak Kurallara Uymak Şarttır...
1- Mesaj Yazmadan Önce Forum Kurallarını Okumak İçin Buraya Tıkla
2- Resim Nasıl Çekilir ? Buraya Tıkla
3- Foruma Resim Nasıl Eklenir ? Buraya Tıkla

K.MARAŞTA BULUNAN KAYA MEZARI

Yeni mesajgönderen AFŞİNBEY » 28 Oca 2011, 01:32

K.Maraş’ta 7 Bin Yıllık Mezar Bulundu
Kahramanmaraş’ın merkeze bağlı Bertiz Kemallı köyü Pirgediği mevkiinde yol açma ve stabilize malzeme taşınma çalışmaları esnasında 7 bin yıllık olduğu iddia edilen kaya mezarlar ve mezar içinde çeşitli kemikler bulundu. Köy muhtarı Mehmet Ardıç, bölgenin koruma altına alınmasını isteyerek, “Define avcıları sürekli arama yapıyor, kaya mezarın kapağını çaldılar” dedi.

Geçtiğimiz pazar günü Kahramanmaraş İl Özel İdaresi’ne bağlı ekiplerin yürüttüğü yol açma çalışmaları esnasında, yol kenarında oyulan bir kayanın içerisinde 3 adet mezara rastlandı. Mezarların bulunmasının ardından bölgeye giden Kemallı Köyü Muhtarı Mehmet Ardıç, Ağabeyli Köyü Muhtarı Mustafa Kalay ve Budaklı Köyü Muhtarı Fahri Köse, durumu hemen Vali Vekili Hüseyin Kurşad Kırbıyık ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı’ya bildirdiler. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bugün bölgeye gönderilen uzman ekip çalışma başlattı.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Küçükdağlı yaptığı açıklamada, bugün bölgeye bir uzman ekip gönderdiklerini ve gerekli incelemeleri başlattıklarını söyledi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun bu ayki toplantısını Kahramanmaraş’ta yaptığını kaydeden Küçükdağlı, incelemenin tamamlanmasının ardından hazırlanacak raporun kurula sunulacağını belirtti. Küçükdağlı, “Kahramanmaraş bu konularda oldukça zengin bir kent. 2006 yılından bu yana birçok üniversiteden arkeologlar kentimize gelerek, bu tür tarihi değerleri ortaya çıkartmak için araştırma yapıyor. Bu konudan da haberdar olur olmaz bugün bölgeye bir inceleme ekibi gönderdik. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra mezarların hangi döneme ait olduğu hakkında daha geniş fikir sahibi olacağız. Şu an için net olarak konuşmamız mümkün değil” dedi.

Kemallı Köyü Muhtarı Mehmet Ardıç ise, köylerinin birçok tarihi eseri barındırdığını ve gelecekte önemli bir turizm merkezi olmasını umut ettiklerini söyledi. Ümmü Hazretleri Türbesi, çeşitli mağaralar ve son olarak kaya mezarlarının köylerinde çıktığını belirten Ardıç, bir an önce bölgenin koruma altına alınmasını istedi. Ardıç, “Kemallı köyü yolları için asfalt çalışması ve stabilize çalışmaları yapıldığı sırada Pirgediği, Namazlık mevkiinden malzeme alınıyor. Kaya mezarlar işte bu sırada ortaya çıkıyor. Baktığımızda kaya oyulmuş ve kayanın 3 köşesinde üç ayrı mezar var. Bazı bilim adamları 7 bin yıllık olabilir diyorlar. Kemikler ise ortada, ayrıca mezarın kapak taşını ve bazı araç gereçleri çaldırdık, ama kemikler hala içinde var. Sahip çıkılsın ve burası koruma altına alınsın. Çünkü define avcıları, kaya mezarın bulunduğu bölgenin her yerinde kazı yapmaya başlamışlar. Bu eserleri ülkemize kazandıralım” diye konuştu.

7 bin yıllık olduğu sanılan ve içinde insan kemikleri bulunan kaya mezarlar için değerlendirmelerde bulunan arkeolog Levent Kutlu, bu mezarın hangi tarihte ve kim için yapıldığına ilişkin net bir bulguya ulaşılamadığını dile getirdi. Kaya mezarının büyük ihtimalle Antik Çağ’da antik yerleşimin sakinlerinden birine ait olabileceğini belirten Kutlu, “Mezarın bölgeye ve antik yerleşime hakim konumundan yola çıkarak burada yatan kişinin yönetici ya da asil biri olma olasılığı yüksek diye düşünüyorum” dedi.

Antik yazar Strabon’un Geografica adlı eserinde de bölgede Marathesion ya da Neapolis kentlerinden biri olduğu belirtiliyor. İlk elde edilen bulgulara göre ise antik yerleşimin M.Ö. 8. yüzyıldan Bizans dönemine kadar yerleşim yeri olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.

01.07.2009 Başak Gazetesi .(ALINTIDIR.)
Kusur bulmak için bakma birine,bulmak için bakarsan bulursun,kusuru örtmeyi marifet edin kendine.İşte o zaman kusursuz olursun

LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMAYALIM 2863 var

AFŞİNBEY
AFŞİNBEY
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Re: K.MARAŞTA BULUNAN KAYA MEZARI

Yeni mesajgönderen AFŞİNBEY » 28 Oca 2011, 01:39

Kahramanmaraş Germenicia Antik Kenti

Kahramanmaraş'ta iki mahalle, Roma İmparatorluğu'ndan kalma eserlerin üzerinde oturuyor. Geçmişte gecekondu olan ancak sonradan imar affıyla tapu verilen bölgedeki evlerden birinin alt kat odasında eşsiz Germenicia mozaiği yer alırken, evin üst katında insanlar yaşamaya devam ediyor.
Milattan sonra 300-400 yıllarına ait olan Germenicia Antik Kenti'nin mozaiklerinin bir bölümü, geçtiğimiz yıl kaçak kazılar yapılırken ihbar üzerine ortaya çıktı. Yetkililer kamulaştırma sonrasında mozaikleri kurtarma çalışmalarının başlatılacağını ifade ediyor. Bazı evler sit alanı olarak tescil edilse de kamulaştırma çalışmasının yavaş ilerlediği dikkat çekiyor.

İhbar sonucu ortaya çıkan mozaikler, sadece buz dağının görünen yüzü. Germenicia mozaikleri, Kahramanmaraş'ın Bağlarbaşı ve Dulkadiroğlu mahallelerindeki 4 farklı evde tespit edildi. Şimdilerde Kahramanmaraş'ın arka mahallelerinin bulunduğu bölgede, Roma döneminde zenginlerin kullandığı yamaç villalarının yer aldığı belirtiliyor. Mozaiklerin de bu yamaç villalarının taban döşemeleri olduğu ifade ediliyor. Bölgede her biri 15-20 odalı 100'ün üzerinde tarihi yamaç villarının bulunduğu tahmin ediliyor.

ZEUGMA VE EFES'İN BENZERİ

Arkeolog Ömer Avcıbaşı, Roma döneminde şehrin zenginleri ve generallerin kullandığı bu yamaç villarının Efes ve Zeugma Antik kentinde bulunan mozaiklerle büyük benzerlik gösterdiğini vurgularak, "Asıl kent, kentin altında bulunuyor. Mozaiklerin yanısıra bölgede Germenicia Antik Kenti'nin agorası ve tapınağının da olabileceğini
tahmin ediyoruz" diye konuştu.
http://www.sabah.com.tr/Turizm/2009/06/ ... hazineleri

--------------------------------------------------------------------------------
KAHRAMANMARAŞ’TA TARİH AÇILIM BAŞLADI

Kahramanmaraş’ta Doğu Roma Dönemi’ne ait Germenicia Antik Kenti Yamaç Villaları kalıntıları olan mozaiklere ilişkin kamulaştırılma çalışmaları başladı.
Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Doğu Roma Dönemi Germenicia Antik Kenti’ne ait çıkan mozaikler için 3 ayrı parsel üzerinde kamulaştırma çalışmaları yapıldığını belirterek, “Germenicia, Antakya ve Zeugma’dan sonra Kahramanmaraş’ı mozaik alanında önemli bir merkez haline getirecek” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan kamulaştırma ile Bağlarbaşı Mahallesi 14 nolu parsel 91 bin TL ve Dulkadiroğlu Mahallesi 4-5 nolu parseller ise 109 bin TL karşılığında sahiplerinden alındı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından başlatılan koruma çalışmaları ile mozaiklerin güvenliği sağlanırken, bir evde ise yıkım çalışmaları başladı.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır düzenlediği basın toplantısı ve mozaikli evlerde yaptığı incelemelerin ardından çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bu kentin ortaya çıkartılmasıyla Maraş’ın mozaiklerle anılan bir şehir haline geleceğini kaydeden Vali Tanılır, çalışmaların ise ciddi bir emek ve gayret gerektirdiğini ifade etti.

Bölgede çok sayıda evin altında bu tür kalıntılar olduğunu dile getiren Tanılır, bu eserlerin gün yüzüne çıkartılması ile şehrin açık hava müzesi haline geleceğini işaret etti. Alanın çok büyük olması nedeniyle Bakanlık, il özel idaresi ya da belediye tarafından tamamının kamulaştırılmasının mümkün olmayacağını dile getiren Tanılır, yapılacak bir kentsel dönüşüm projesi ile bölgenin turizme kazandırılacağını vurguladı.

Atılan adımların ilk olduğunu söyleyen Tanılır, “Bakanlığımızın da onayıyla burada Müze Müdürlüğümüz başkanlığında kazı çalışmaları başlatıyoruz. Bu ilk adım ve bir başlangıç. Ama bu mozaik meselesi biliyorsunuz, Maraş’ta büyük bir heyecan yarattı. Hakikaten bu alanın zaman içinde arkeolojik alan olarak açığa çıkartılması, ziyarete açılması Maraş’ı turizm alanında kültür alanında birden bire ülkenin gündemine taşıyacak, meraklılar açısından önemli bir destinasyon haline getirecek. Yani Antakya ve Zeugma’ya ilaveten Maraş’ta mozaik konusunda önemli yerler arasına girecektir. Bizim Öngörümüz bu şekilde” dedi.

Mozaiklerin bulunduğu mahallelerin 70’li yıllar sonrasında göçler nedeniyle sağlıksız bir yapılaşmayla karşı karşıya kaldığını dile getiren Tanılır, “Burasının Doğu Roma dönemi, Bizans dönemine ait Germenicia antik kenti olduğu biliniyor. Zaman içerisinde bu kent ortadan kalkmış ve 70 li yıllardan sonra gelen vatandaşlarımız bu alana yerleşmişler. Burada sağlıksız bir yerleşme var, inşallah belediyemizin kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde zamanla bu alanı tamamen daha sağlıklı hale getirmemiz lazım. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum, Ne Kültür Bakanlığı, ne İl Özel İdaresi, ne belediye, ne de sivil toplum kamulaştırma konusunda bunun üstesinden gelemez. Ama kentsel dönüşümü gündeme aldığımızda burada kamulaştırma bedeli ödemeden vatandaşı ev sahibi yapmak suretiyle taşımak mümkün hale gelecek. Biz buna rağmen kentsel dönüşümü beklemeden bu kamulaştırmaları başlattık. Şu ana kadar bakanlığımız 3 adedini finanse etti. Bundan sonra da devam edecek. Çok sayıda çıkacağı tahmin ediliyor. Bakanlığın kaynaklarına ilaveten, il özel idaresi kaynaklarını devreye sokacağız, emlak vergisi paylarını, artı ticaret odamız ve belediyemiz katkı sağlayacak. İnanıyorum ki İMC yöntemiyle de olsa kısa sürede burada kurtarılacak alanlarda mozaikleri gün ışığına çıkaracağız” diye konuştu.

Vali Tanılır, çıkartılan eserlerin ise taşınmadan yerinde teşhir edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Antakya ve Zeugma’daki kalıntıların çıkartılarak müzelere getirildiğini ifade eden Tanılır şunları söyledi: “Benim önerim buradaki mozaiklerin çıkarılmadan yerinde teşhirinin sağlanması, Yani bir açık hava müzesi oluşturulması. Biliyorsunuz Antakya’da, Zeugma’da mozaikler çıkartılarak müzeye taşınmış durumda. Bunların yerinde teşhir edilmesinin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Biraz önce müze müdürümüzün ifade ettiği gibi, burada bina kalıntıları da bulunursa kendi ortamı içinde çok daha anlamlı hale gelecek. Tabi bunları koruma yöntemleri var, üzerinin sundurmayla örtülmesi, tabandaki mozaiklerin üzerlerinin de kalın camlarla örtülmesi gibi. Yani böylece eserlerimizin korunması sağlanacak.”
Mozaikleri inceleyen Vali Tanılır, bölgedeki vatandaşları da kaçak kazı yapmamaları konusunda uyardı.

- VALİ VE VATANDAŞ ARASINDA İLGİNÇ DİYALOG

Evi kamulaştırılarak 91 bin TL karşılığında alınan Musa Doğan ve Vali Mehmet Niyazi Tanılır arasında ise ilginç bir diyalog yaşandı. 1976 yılında buraya gelerek ev yaptığını ve mozaikleri tespit ettiğini söyleyen Doğan, birçok tarihi eser kaçakçısının kendisine gelerek mozaikleri istediğini söyledi. “Mozaikleri Ermenilere satacağıma gider devletim ne verirse bereket versin der devletime veririm dedim” diyen Doğan, “Böylece gidip şikayet ettim ve evim 91 bin TL’ye kamulaştırıldı. Bin TL’de ödül verildi ama bunun da 750 TL’si maliye tarafından pul parası olarak kesildi” diyerek esprili bir şekilde tarihi eserlere yönelik duyarlılığını dile getirdi.

- VALİ TANILIR’DAN TARİHİ KONAKLARA İNCELEME

Vali Tanılır, mozaik evlerde yaptığı incelemenin ardından restorasyon çalışmaları devam eden tarihi konakları gezdi. Kayabaşı Mahallesinde bulunan Kocabaş, Hastane Caddesi’nde bulunan Mahmut Arif Paşa ve Batıpark’ta bulunan Çuhadar konaklarını gezen Vali Tanılır, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Konakların kentin kültür ve turizmine önemli katkılar yapacağını işaret eden Tanılır, tüm şehrin bu miraslara sahip çıkması gerektiğini söyledi.

http://www.marasmedyamerkezi.com/haberd ... =35&kate=3
--------------------------------------------------------------------------------

ALINTIDIR.
Kusur bulmak için bakma birine,bulmak için bakarsan bulursun,kusuru örtmeyi marifet edin kendine.İşte o zaman kusursuz olursun

AFŞİNBEY
AFŞİNBEY
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen DefineGizemi-01 » 28 Oca 2011, 01:41

paylaşım için teşekkür. nasıl oldu ise bu kez defineci avcıları ortada yok.
Kullanıcı avatarı
DefineGizemi-01

Yeni mesajgönderen AFŞİNBEY » 28 Oca 2011, 01:45

SAĞOLASIN KARDEŞİM DEFİNE AVCILARIMI YOKSA DEFİNECİ AVCILARIMI
:roll: :D

AFŞİNBEY
AFŞİNBEY
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen SUBUTAY » 28 Oca 2011, 02:04

SANIRIM YÜKSEK STATÜ+HAKİM YER+KAYAMEZARI=ÜÇ CESEDE AİT KEMİK....BİRDE KAPAKTAŞI VARMIŞ ZAVALLI MEZARIN,ONUDA BİZLERDEN BİİRİ ÇALMIŞMI??? EEEE NEREDE ???? BU MEFTALARIN SU KABIDAMI YOKMUŞ?

AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMAYALIM.
SUBUTAY
SUBUTAY
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen castabala » 28 Oca 2011, 02:30

cok güzel paşlaşım kardeş ellerin dert görmesin .
“Adanava kralı ben Asitivadas’ım. Güneş İlahı’nın adamı, Fırtına Tanrısı’nın kulu, Avarikos’un büyük yaptığı Adanava memleketini, doğusuna, batısına genişlettim. Komşu krallarla iyi geçindim. Karşı gelenleri ayağımın altına aldım, ezdim. Bolluk ettim. Açları doyurdum, huzur ve güveni sağladım. Silahlı erkeklerin gezemediği bu yerlerde genç ve güzel kadınların yalnız başlarına kirmen eğirerek huzur ve güven içinde gezmelerini sağladım. Kim, benim yaptığımın bu kaleyi ve kapıyı yıkar, bu nizamı bozarsa Tanrı belasını versin. Yalnız benim adım ölümsüzdür, güneş ve ay gibi''.
castabala
castabala
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen AFŞİNBEY » 28 Oca 2011, 02:35

kardeş müzelerimizde gereken güvenlik yok eskiyi getir yeniyi götür hesabı sahteleriyle değiştiriliyor.illaki bişeyler çıkmıştır oradaki insanların vicdanına kalmış

AFŞİNBEY
AFŞİNBEY
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen yakamoz486 » 28 Oca 2011, 09:50

fotoları yokmu arkadaşlar
yakamoz486

Yeni mesajgönderen AFŞİNBEY » 28 Oca 2011, 11:21

Resim arkadaşlar sadece bi tane resim bulabildim affınıza

AFŞİNBEY
AFŞİNBEY
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Yeni mesajgönderen türkoğlu » 28 Oca 2011, 11:32

Eline sağlık usta.
YAPILAN YORUMLAR KESİN OLMAMAKLA BERABER TESPİT İÇİN ÖN BİLGİ

AMAÇLIDIR,LÜTFEN KAÇAK KAZI YAPMAYALIM.

türkoğlu
türkoğlu
Yönetici
Yönetici

Yeni mesajgönderen gizemli ses » 28 Oca 2011, 12:38

sağolun elinize sağlık (ses)
UMUDU ERTELEMEK KAYBETMEKTEN İYİDİR (SES)

gizemli ses
gizemli ses
Yönetici
Yönetici

Yeni mesajgönderen LEOSAMİL » 28 Oca 2011, 12:40

EMEKLERİNE SAĞLIK, PAYLAŞIM HEP GÜZELDİR.
LEOSAMİL
LEOSAMİL
Profesyonel - Vip Üye
Profesyonel - Vip  Üye

Dön DEFİNE VE ARKEOLOJİDEN HABERLER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Abdullah Çoban ve 8 misafir

Arkeolojide Mezar Kazı Yöntemleri

Ana Menu

Zeminaltı Mezar Odası Nasıl Tespit Edilir

Kimler çevrimiçi

Toplam 9 kullanıcı çevrimiçi :: 1 kayıtlı, 0 gizli ve 8 misafir (son 20 dakika öncesinden itibaren aktif olan kullanıcılar temel alınır)
Bugüne kadar en çok 1511 kişi 24 Eyl 2013, 22:44 tarihinde çevrimiçi oldu

Bu forumu gezen kullanıcılar: Abdullah Çoban ve 8 misafir

Login Form